ÇOK ZAYIFIM DİYENLERE ÖNERİLER

ÇOK ZAYIFIM DİYENLERE ÖNERİLER

.

“Neden bir türlü kilo alamıyorum?” diyorsanız, iştahsızlığınızın kalıtım, hormonal veya hastalık gibi çeşitli nedenleri olabilir.

Kilo alamamanın altında yatan temel neden bulunduktan sonra hastalık kaynaklı bir sorun varsa; önce mutlaka bu problem giderilmeli. Ardından aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak kolay bir kilo alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk aşama olarak öğün sayınızı, altı ile sekiz öğün olacak şekilde genişletin.

Kesinlikle yemek için kendinizi zorlamayın. Bir oturuşta tıka basa yemeye çalışmak hem bünyenize zarar verebilir, hem de yemekten bıkmaya sebep olarak sizi psikolojik olarak olumsuz etkiler. Bu durumda yapılacak ilk şey az ve sık yemeye yönelmek olmalı.

Kilo almak için ne yemeli?

Öğün sayımızı arttırdıktan sonra ara öğünlerde ne yiyeceğimize karar veriyoruz. Ara öğünlerde kalorisi yüksek ve besleyici fakat sonraki öğünlerde iştahı azaltmayacak besinler tüketilmeli. Bunlar; kuruyemiş, domates ve peynirli bir sandviç, sütlü yulaf ezmesi, patlamış mısır veya bir kâse mısır gevreği olabilir. Fakat kesinlikle cips ve patates kızartması gibi içi boş enerji kaynakları tercih edilmemeli: Zira bu yiyecekler hem iştahı keser, hem de bu yiyeceklerin besin değerleri çok düşük içeriğe sahiptir.

Yemeklerden sonra sütlü tatlılar ve taze sıkılmış meyve sularından tüketin

Sütlü tatlılar, süt içeriğinden dolayı besleyicidir. Yemekten hemen sonra tüketilirse daha kolay kilo alınabilir.

Yemek sırasında ve öncesinde su tüketmeyin

Midenizi su gibi kalorisiz bir içecekle doldurursanız, yemek esnasında iştahınız azalır. Bu yüzden suyu yemekten yarım saat veya bir saat sonra içmeniz daha doğru olacaktır.

Çorba yerine ekmek tüketin

Ekmek çeşidi olarak beyaz ekmek tercih edilmelidir. Beyaz ekmek hem daha kolay tüketilir, hem de midede esmer ekmekler kadar fazla durmayacağı için iştahınızı olumsuz yönde etkilemez.

Salata yerine sebze yemeği tüketmeye çalışın

Salata yiyeceğiniz zaman ise yemekten önce değil, yemekle beraber veya yemek sonrasında tüketin. Salatanıza nar ekşisi ya da çeşitli salata sosları kullanarak kalorisini arttırabilirsiniz. Ayrıca içerisine çörek otu da ilave etmek, kilo almak için oldukça sağlıklı bir çözümdür.

Not: Öncelikle hekim muayenesinden geçmek ve kilo alamamanın altında yatan nedenler belirlenmelidir.


Bir Cevap Yazın